Apple iPhone 5C lze nyní pořídit za cenu již od 4 990 Kč. Zobrazit nabídky >>

Apple iPhone 5C Recenze

Připravili jsme si pro Vás podrobnou uživatelskou recenzi telefonu Apple iPhone 5C. Probereme jeho výkon, design, parametry i nový operační systém. Pojďte se s námi na tento krásný mobil podívat. Recenze iPhonu 5C byla napsána přibližně po týdnu jeho používání.

Pořiďte si Apple iPhone 5C v jednom z českých obchodů za nejnižší ceny již od 4 990 Kč. Porovnat obchody >>

Dobrý den, mé jméno je Tomáš a rád bych se s Vámi podělil o recenzi mojeho nového telefonu Apple iPhone 5C. Zatím jsem od Apple žádný telefon neměl, 5C je tedy moje první zkušenost. Přecházím ze Samsungu Galaxy S3, se kterým jsem byl sice spokojený a to až do doby, kdy jsem si mohl v pohodlí vyzkoušet iPhone 5 mého kamaráda. Celý systém, lehkost a design přístroje mne natolik zaujaly, že jsem neváhal a zajel si pro iPhona 5C do Německa. Nevybral jsem si model 5S, protože se mi v ruce lépe drží plast a z něho je právě můj telefon vyroben.

Apple iPhone 5C

Zpracování a design

Design tohoto mobilního telefonu navazuje na své předešlé bratry iPhony řady 4 i 5. Oproti nim ale Apple opět sáhl po plastu, který byl naposledy použit až u modelu 3GS. Podle mne je to dobrý krok, protože hliník nemusí vyhovovat každému - třeba například zrovna mne. Zákazníci si tedy mohou vybrat mezi dražším hliníkem a nebo levnějším plastem. Do nedávna to možné nebylo, určitě toho mnoho lidí využije.

Zpátky ale k designu. Na iPhonu 5C toho zepředu vlastně není mnoho změněného. Pokud vedle sebe postavíte iPhone 5 a iPhone 5C v bílé barvě, prostý člověk si na první pohled nevšimne rozdílu. Magie nastane až když si vyberete nějakou z barevných variant. Barva plastových zad je totiž vidět zepředu díky rámečku boků telefonu. Já mám třeba žlutou variantu a tak mám neustále žlutý rámeček na očích.

Apple iPhone 5C

Kvalita plastu je výborná, jedná se údajně o polykarbonát, který je probarven v celé své tloušťce. K čemu to? Při poškrábání se nesedře barva a rýha tak nebude tolik vidět. Telefon jsem zkoušel různě prohýbat, plast nevrže. Je vidět, že se Apple při konstrukci snažil zachovat své kvality. Boční tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou taky plastová a mačkají se mi dobře. Stejně i vypínací kolébkové tlačítko je bezproblémové.

Na zádech telefonu je pouze čočka fotoaparátu, blesk a Apple jablíčko (na to se přeci nesmí zapomenout). Na spodní hraně nalezneme otvory, pod kterými je reproduktor. Vedle nich je konektor pro datový kabel a úplně nalevo jack díra pro sluchátka. iPhone 5C váží jen 132 gramů a sedne dobře do ruky. Se zpracováním i designem jsem tedy spokojený, subjektivně je kvalita o mnoho lepší než u SGS3. Maličko mi chybí slot na paměťové karty a výměnná baterie. S tím jsem ale počítal...

Výkon telefonu

Celé roky jsem byl zvyklý na Android a tak byl pro mne přechod na iOS celkem veliký krok, kterého jsem se upřímně bál. Ono ale nebylo čeho se bát. Operační systém tohoto telefonu je natolik propracovaný, že mi občas zůstala brada stát. Nejde jen o perfektní odezvu, kterou iPhone 5C má, ale i o stabilitu systému a propojenost jednotlivých funkcí. Vše je sice Androidu podobné (menu, nastavení atd.), ale funkčnost a spolehlivost je o mnoho dále.

Apple A6

V iPhonu 5C je pouze dvoujádrový procesor A6, který pracuje na frekvenci 1300 MHz pro každé jádro. K tomu dnes už celkem podprůměrný 1 GB operační paměti RAM. Světe div se, telefon pracuje podle mého názoru rychleji než většina výkonnějších Androidů, které jsem měl. Je způsobeno nejspíše optimalizací a menší rozežraností operačního systému.

Na telefonu jsem zkoušel pouštět FullHD videa - samozřejmě bez problému. Surfování na stránkách je taky plynulé, i HTML5 slidery jedou pěkně. Výkonově mne 5C příjemně překvapila a pochopil jsem, že cesta mobilního výkonu není jen o počtu jader procesoru a frekvenci, ale hlavně o sladění hardware a OS.

Display - stále stejný, ale kvalitní

Displej tohoto nového iPhonu se nezměnil oproti iPhonu 5 i 5S. Má stejné rozlišení 1136 x 640 bodů, je použita i stejná výrobní technologie IPS. Na úhlopříčku má display rovné 4 palce a rozměrově to vychází na 89 x 50 mm. Toť vše k tabulkovým faktům. Proč Apple nevytvořil zase něco nového? Podle mne to totiž není potřeba. Display iPhonu 5C je totiž opravdu kvalitní a má perfektní podání barev. Líbí se mi, že zobrazené barvy nejsou přebarvené jako je tomu u AMOLED displejů.

Telefon jsem měl s sebou už asi 3x na kole za slunečného počasí, na display bylo vidět perfektně. Na přímém sluníčku doporučuji nastavit maximální jas, který v interiérech není potřeba. Někteří si stěžují na jemnost displeje, hodnota 326 DPI (body na palec čtvereční) je prý překonána FullHD displeji některých Androidích telefonů. Já ale za sebe mohu potvrdit, že je jemnost zcela dostačující a nemáte šanci vidět jednotlivé pixely. I malá písmenka při surfování na internetu jsou krásně ostrá a bez kostrbatých hran.

Na dotek reaguje kapacitní plocha také výtečně, tady byl Apple dlouhou dobu nejdále z dotykových telefonů. V dnešní době, kdy jsem si vyzkoušel i telefony s Androidem, mi dotykové ovládání přijde stejně citlivé jako u Samsungu Galaxy S3. Zkoušel jsem telefon ovládat i v rukavicích, ale neúspěšně. Pokud jsem ale měl na ruce slaboučké látkové, občas se mi povedlo telefon odemknout.

Fotoaparát, který už známe

Fotoaparáty v iPhonech jsou vždycky velice kvalitní. Každý rok se kvalita objektivů či fotek posune o kruček dále. V iPhonu 5C je ale použit stejný fotoaparát jako u modelu 5. Fotoaparát má rozlišení 8 mpix, světelnost objektivu f/2,4 a velikost senzoru 1/3,2 palce. To jsou na mobilní telefony výtečné parametry. iPhone 5S má samozřejmě ještě o chlup lepší parametry, za které si ale musíte připlatit.

iPhone 5C camera

Fotografie pořízené iPhonem 5C se mi líbí. Kvalitově jdou srovnat s Galaxy S3, přičemž se mi zdá, že má iPhone maličko navrch. Líbí se mi hlavně propracovaná aplikace fotoaparátu, kterou jsem si hned zamiloval. Proč? Je maximálně jednoduchá a neruší zbytečnostmi. V nastavení si můžete zvolit tvorbu čtvercových fotek, které se budou hodit třeba na Instagram. Dále umí iPhone 5c HDR fotografie, panoramata a FullHD videa. Sečteno a podrtženo, fotoaparátu není co vytknout, kvalitově totiž patří pořád na špici. Na Lumii 1020 ale samozřejmě nestačí.

Verdikr a závěr

iPhone 5C mne příjemně překvapil. Jako svůj první Apple telefon ho hodnotím dobře a vlastně mi ani nic moc nechybí. Nelíbí se mi omezování ze strany software - iTunes a nahrávání mp3 atd. O tom jsem ale věděl a smířil jsem se s tím. K Androidu bych neměl problém se vracet, přeci jen mi ale přijde iOS 7 vyspělejší a rychlejší.

Doporučil bych iPhone 5c třeba rodině? Určitě ano. Myslím si že je to vhodný telefon i pro studenty. Pokud zapomenete na poměrně vysokou cenu, dostanete kvalitu zabalenou v pěkných barvičkách. Apple to prostě zkusil a očividně s tím bude mít ještě mnoho úspěchů. A za jakou cenu že si můžete iPhone 5c koupit a kde je skladem? Pod tímto textem naleznete odkaz pro srovnání cen, tak se mrkněte.

Souhr receneze

Adresa recenze:
Zaujal vás Apple iPhone 5C? Nyní si ho můžete pořídit v jednom z českých obchodů za cenu od 4 990 Kč. Zobrazit nabídky >>