Apple iPhone 5S lze nyní pořídit v 79 českých obchodech za cenu již od 6 770 Kč. Zobrazit nabídky >>

Apple iPhone 5S Recenze

Konečně se nám Apple iPhone 5S dostal do ruky a proto jsme pro Vás připravili uživatelskou recenzi, ve které se na tento telefon podíváme pěkně detailně. Pohodlně se usaďte a pojďte se do recenze iPhonu 5S ponořit.

Pořiďte si Apple iPhone 5S v jednom z 79 českých obchodů za nejnižší ceny již od 6 770 Kč. Porovnat obchody >>

Jak to vlastně začalo

Jsem obsovský fanoušek firmy Apple a snad všech jejich produktů. Můj první dotykový telefon byl samozřejmě od této firmy a do nedávna mi spolehlivě sloužil iPhone 4S. Už asi půl roku jsem přemýšlel o novějším modelu a když jsem poprvé viděl iPhone 5S, došlo mi, že ten čas právě přišel a že to bude můj nový mobilní telefon. Netrvalo dlouho a iPhone 5S se začal prodávat. Já si pro něj zajel do Německa, kde byl k mání hned v první prodejní vlně. Cesta i vyčkání fronty rozhodně stálo za to. Po nějakém čase, kdy mám tenhle telefon k dispozici, jsem se rozhodl napsat tuto recenzi. Doufám že se Vám bude líbit a že na nic důležitého nezapomenu.

iPhone 5S krabice

Design a konstrukce

Na první pohled se iPhone 5S od svého předchůdce (iPhonu 5) skoro vůbec neliší. Vlastně má stejné rozměry i hmotnost. Jak lze tedy novinka od staršího modelu poznat? Podle kulatého tlačítka pod displejem. iPhone 5S má totiž v tomto tlačítku integrovanou čtečku otisků prstů. Tlačítko tak není vyhloubené, je ploché a chybí na něm typický čtvereček, na který jsme byli zvyklí už od prvního iPhonu. Model 5S váží pouze 112 gramů a jeho rozměry jsou 124 x 59 x 7,6 mm. Subjektivně padne velice dobře do ruky, na omak působí luxusním dojmem a máte pocit, že držíte v ruce věc, který se jentak nerozbije.

Přední strana je celá skleněná, naleznete na ní jen display, přední kamerku, sluchátko, světelné čidlo a home tlačítko se čtečkou otisků prstů. Záda telefonu jsou hliníková. Malý nápis iPhone maličko změnil své písmo a to je další odlišnost od předchozího modelu. Dále je zde samozřejmě čočka fotoaparátu a blesk se dvěmi diodami, které iPhone 5 také neměl. Jinak je iPhone 5S téměř k nerozeznání od minulého modelu.

Celý přístroj obklopuje hliníkový rámeček s hranami zkosenými pod úhlem 45 stupňů. Díky tomu mne iPhone neřeže hranami do ruky a jeho držení je opravdu příjemné. Na levém boku se nachází ovládání hlasitosti a vypínací tlačítko. Reproduktory spolu se sluchátkovým jackem mají výdechy na spodní hraně, uprostřed nich nalezneme ještě konektor pro datový kabel.

Display - ověřená klasika

Apple iPhone 5S má 4 palcový Retina display s rozměry 89 x 50 mm. Rozlišení zůstalo po vzoru iPhonu 5 stejné - tedy 640 x 1136 pixelů. Ani technologie IPS není žádnou novinkou a display vlastně zůstal nezměněný. To ale vůbec nevadí, protože ono už stejně není co zlepšovat. Display je prostě perfektní svou barevností, ale i čitelností na sluníčku. Při pohledu z blízka nemáte šanci vidět jednotlivé obrazové body, na to by jste potřebovali lupu. Jemnost je krásných 326 bodů na centimetr čtvereční.

Pokud si říkáte, že by zobrazovací plocha mohla být větší, možná máte pravdu. Mne osobně ale velikost opravdu vyhovuje. Nepotřebuji v kapse nosit telefon, který má rozměry na hranici menšího tabletu. Také chci jednoduchou ovladatelnost jednu rukou, kterou iPhone 5S rozhodně má. Displeji podle mého názoru není co vytknout a nebylo tomu ani rok zpátky.

Výkon aneb 64 bitů k dispozici

iPhone 5S dostal kompletně nový procesor označený názvem Apple A7. Tento čip pro Apple vyrábí firma Samsung. Údajně má tento dvoujádrový pracant dvojnásobný výkon oproti iPhonu 5. To je moc pěkný kopec zábavy navrch. Každé z jader tohoto procesoru pracuje na taktu 1700 mhz. Do teď by se asi nejednalo o revoluční parametry, ale o obyčejnou evoluci, která přichází přirozeně s časem.

Apple A7 je ale navíc prvním 64 bitovým procesorem pro mobilní telefony na světě. Jaké z toho plynou výhody? Do budoucna třeba podpora více operační paměti než je 3 GB. Dále potom rychlejší chod aplikací s menší spotřebou atd. v iPhonu 5S byl kompletně přepsán i kernel, který si s 64 bitovým procesorem musí poradit. Rychlost nového iPhonu je vskutku úžasná, nevzpomínám si, že by nějaký telefon reagoval rychleji - a to jsem měl v ruce i Galaxy S4 a HTC One. Není asi potřeba psát, že si 5S poradí třeba s FullHD videem a podobně. To je už dnes samozřejmost :)

V telefonu se nachází i sekundární procesor M7, který ulehčuje hlavnímu procesoru jeho práci tím, že za něj vyhodnocuje výsledky z pohybových čidel - gyroskopu a akcelerometru. I proto je iPhone 5S tak výkonný.

Nový iOS 7

Velkých inovací se dočkal i nový operační systém Apple iOS 7. Na první pohled jde poznat pomocí elegantního plochého designu ikonek, který se mi zalíbil hned. Pro další nášup změn nemusíte chodit nikterak daleko, je toho opravdu dost. V systému naleznete mnoho poloprůhledných prvků, které se zatím v předchozích verzích nikdy neobjevily. Změnil se tedy nejen vzhled, ale hlavně i funkčnost celkově. Přibylo mnoho nových funkcí.

Z vršku displeje můžete tahem vysunout přepracovanou notifikační lištu, která se hodně povedla. Nově přibyla i ovládací lišta - tu vytáhnete tahem ze spodní části displeje. A na co vlastně ovládací lišta je? Ve zkratce z ní lze zapínat a vypínat WiFi, Bluetooth. Lze také rychle ovládat jas displeje, nebo můžete ovládat přehrávač hudby. Za toto Applu tleskám, konečně je to napadlo.

iOS 7

Ze zamykací obrazovky úplně zmizel známý slider "slide to unlock". Ten byl nahrazen pouze textem a nově nemusíte přejíždět prstem přímo po textu, ale kdekoli na ploše celého displeje. V zamknutém stavu jde po staru aktivovat fotoaparát a vysouvat notifikační i ovládací lištu.

Dále iOS 7 umí plnohodnotný multitasking, který mi celkem chyběl. Jsem rád, že se tady nechal Apple inspirovat Androidem. Vpodstatě mi přepínání aplikací mezi sebou Android i připomíná, je ale dle mého názoru mnohem lépe graficky zpracované. Spouští se dvojím zmáčknutím kulatého home tlačítka.

Nakonec ještě musím Apple pochválit za funkce jako například Face Time Audio, přepracovanou aplikaci fotoaparátu a mnoho dalšího. O iOS 7 by se dalo básnit ještě dlouho a to není cílem této recenze. Shrnul bych to asi takto: Apple iOS 7 je vyspělý operační systém, který mne zaujal a je opravdu vylepšený. Jen těžko bych si zpátky zvykl na starší verze.

Fotoaparát - opravdová kvalita

Když jsem se dozvěděl, že má fotoaparát opět 8 mpix, říkal jsem si vduchu, že se asi nic moc nezměnilo, protože fotky z iPhonů jsou většinou velice kvalitní a člověk by si myslel, že to prostě stačí. Applu to ale nestačí a tak i tento rok vylepšil fotoaparát - a to kompletně. Označuje ho jako iSight. V čem je lepší? Kromě snímače, který má velikost jednoho bodu 1.5µm a světelnosti f/2.2 je použita i vícečočková optika.

Na zádech telefonu se nachází blesk, který má nově 2 diody. Jedna má barvu studeného a druhá teplého světla. Tím chce iPhone 5S zlepšit fotografie pořízené s bleskem. Mělo by to mít vliv na barevnost a reálné podání barev u fotek s bleskem. Musím říct, že kvalita fotek je opravdu prvotřídní.

Díky vetšímu snímači a lepší světelnosti se výrazně zlepšila kvalita pořízených fotografií za horších světelných podmínek. Pokud jsem porovnával fotky pořízené za světla, moc rozdílů oproti iPhonu 5 jsem nenašel - jak říkám, fotoaparáty měly iPhony vždycky dobré :)

Touch ID - čtečka otisků prstů

Velikou inovací je pro mne čtečka otisků prstů Touch ID, kterou má zatím iPhone 5S jako jediný telefon na světě. Rozhodně mne tato technologie zaujala už ve spekulacích a přál jsem si, by se mi přání splnilo. Díky této čtečce se do telefonu nikdo cizí nedostane. V nastavení si párkrát naskenujete svůj otisk prstu a potom lze pro přístup do telefonu nastavit právě tuto čtečku, která vyhodnotí, jestli jste to opravdu vy, kdo chce s telefonem manipulovat.

Na internetu se nedávno objevilo pár triků a návodů, jak čtečku obalamutit, osobně si ale myslím, že pro běžné účely zabezpečení bohatě stačí. Co si budeme povídat, kolikrát se Vám podařilo prolomit dotykové gesto na něčím Android telefonu? Mne už párkrát ano. Otisknout si váš prst je podle mne mnohem složitější... Touch ID je integrována do celého prostředí systému a opravdu usnadňuje práci a čas.

Výdrž - baterie má větší kapacitu

Každý rok firma Apple o krůček navyšuje provozní dobu iPhonů a tento rok tomu bylo stejně. Výdrž iPhonu 5S je podle mojich zkušeností cca 2 dny ostrého provozu. Pokud jsem telefon skoro nepustil z ruky, večer jsem musel nabíjet. 2 dny jsou ale reálné a ani se nemusíte snažit. Pokud byste vypli datové připojení a na telefon moc nesahali, dostanete se lehko na hodnotu až 4 dnů. Na to, že má baterie kapacitu jen 1580 mAh, je tento výsledek mého testování dobrý. Který konkurenční telefon s takovou kapacitou baterie by tolik vydržel?

Závěr

Na závěr bych chtěl jen shrnout to, co si o iPhonu 5S myslím. Pokud hodnotím tento mobil z pohledu inovovaných funkcí a revolučních novinek, jsem zcela spokojený. Touch ID, iOS 7 a 64 bitový procesor jsou super novinky. Pokud ale beru v potaz třeba design, ten je už podle mne celkem okoukaný - stále ale krásný. Otázkou zůstává, jestli opravdu není lepší zachovávat starý funkční design, který prostě funguje. Podle mého ano. iPhone 5S mne nadchnul a potvrdil mi to, co jsem si o firmě Apple vždy myslel. Jsem nadmíru spokojen. Jedinou výtku bych viděl v ceně, která je podle mého dosti vysoko.

Doporučit nebo nedoporučit tento mobil ostatním? Rozhodně ano. V případě, že vlastníte iPhone 5 bych možná trošku váhal... Já ale vlastnil 4S, což už je dnes starší zařízení a tak byla pro mne volba v tomto ulehčena.

Pokud se Vám moje recenze líbila, budu rád, když kliknete na "To se mi líbí" nebo na G+ tlačítko vlevo.

Souhr receneze

Adresa recenze:
Zaujal vás Apple iPhone 5S? Nyní si ho můžete pořídit v jednom z 79 českých obchodů za cenu od 6 770 Kč. Zobrazit nabídky >>