Apple iPhone SE lze nyní pořídit v 118 českých obchodech za cenu již od 7 825 Kč. Zobrazit nabídky >>

Apple iPhone SE Recenze

Pojďte si přečíst recenzi iPhonu SE. Rozebereme tento mobilní telefon do detailu, srovnáme jeho klady a zápory, ukážeme Vám jeho živé fotografie a mnoho dalšího. Apple iPhone SE je opravdu povedený a naše recenze to jen potvrzuje.

Pořiďte si Apple iPhone SE v jednom z 118 českých obchodů za nejnižší ceny již od 7 825 Kč. Porovnat obchody >>

Co mne vedlo ke koupi

Nový iPhone SE mne zaujal hlavně svým vzhledem a špičkovou výbavou. V okamžiku, kdy byla zveřejněna i jeho cena, věděl jsem, že si tento telefon rozhodně nenechám ujít a pořídím si ho. Byla to pro mne výzva, protože poslední 4 roky používám výhradně telefony Nexus s operačním systémem Android. Přechodu na iPhone jsem se celkem obával, protože mám rád Google aplikace (Fotky, Mapy, Keep, Drive) a nebyl jsem si jistý, jestli bude na iOS vše fungovat tak, jak jsem zvyklý. Po 2 týdnech, které jsem s iPhonem SE strávil, se s Vámi chci podělit o tuto recenzi.

Vybalování a obsah balení

Po menších komplikacích s dostupností (telefon nebyl skladem) mi iPhone SE konečně dorazil. Vykoukla na mne úhledná bílá krabička. Pod jejím víkem se ukrýval samotný telefon oblepený ochrannou fólií zepředu i zezadu. Pod plastovou vaničkou, ve které byl telefon umístěn se nacházela obálka s dokumenty a se sponkou pro otevření šuplíčku na NanoSIM kartu. Ještě hlouběji v krabičce byla nabíječka, sluchátka a USB-Lightning kabel. Musím podotknout, že vybalování byl pro mne celkem zážitek, Apple to má opravdu pěkně vymyšlené.

Design a zpracování

Telefon mi padl perfektně do ruky. Byl jsem zvyklý na mnohem větší Nexus 5 a iPhone SE se oproti němu držel doslova parádně. Velice příjemný je telefon i na omak. Kovový rámeček a záda působí elegantním a zároveň robusním dojmem. Máte pocit, že v ruce držíte opravdu kvalitní zařízení, které něco vydrží - a podle crash testů tomu tak doopravdy je.

Design je dokonale čistý a nepřeplácaný. Na přední straně se nachází display, kamerka se sluchátkem a kulaté home tlačítko se senzorem otisků prstů. Zadní straně dominuje logo Apple - nakousnuté jablko. V horní části je umístěn fotoaparát a dvoudiodový blesk. Reproduktor, 3,5 jack a lightning konektor jsou na dolní straně. V jednoduchosti je síla a iPhonu SE není po designové stránce co vytknout. Příjemná je i hmotnost 113 gramů, což je tak akorát. Podle mnoha lidí je design iPhonu SE to nejlepší, co kdy Apple vydal a já musím jen souhlasit. Více fotografií naleznete v galerii.

První spuštění telefonu

Než iPhone začnete používat, budete si muset projít prvotním nastavením telefonu (datum a čas + vytvoření účtu Apple atd...). Nejedná se o nic složitého a dá se to zvládnout za 10 minut. Musím se ale přiznat, že mi konfigurace v podání Apple přijde mnohem složitější, než s Androidem. Vypadá to, jako kdyby iOS nebyl tak dobře propojený. Přístupové heslo musíte ze začátku zadávat skoro všude, zatímco v Androidu se přihlásíte ke Google účtu a od té doby máte klid. Myslím si ale, že nikdo nebude mít s prvním spuštěním problém, vše je i přes drobné zádrhele intuitivní a přehledné.

Display - pěkné barvy a kvalita

V iPhonu SE je použit IPS panel s rozlišením 1136 x 640 pixelů. To není mnoho, ale na úhlopříčce 4 palce to bohatě stačí. S jemností 326 DPI nemáte šanci rozeznat jednotlivé pixely - tedy pokud se nepodíváte opravdu zblízka. Barevné podání a kontrast celého panelu mne doslova uchvátila. Displej je krásně jasný a velice dobře čitelný na přímém sluníčku. V nastavení se nachází funkce, která koriguje barevnou teplotu v závislosti na čase - večer displej díky tomu tolik neničí oči. Oproti Nexusu 5 je kvalita displeje o krok napřed.

Operační systém iOS - rychlý a stabilní

Práce s operačním systémem iOS mi připadá velice svižná a jednoduchá. Můj iPhone SE má iOS ve verzi 9.3.1 a za celou dobu používání jsem se nesetkal s žádným problémem. Vše funguje opravdu svižně a na nic se nečeká. Velice mne zaujalo, jak rychle funguje multitasking - konkrétně přepínání mezi spuštěnými aplikacemi je doslova bleskové. Abych ale jen nechválil, ve srovnání s Androidem mi občas připadá iOS mírně nelogický. Například nastavení je podivně strukturované. Pokud potřebujete nastavit nějakou aplikaci, musíte zabrousit právě do nastavení celkového (v menu telefonu). Některé aplikace ale mají své vlastní nastavení přímo v sobě. Celkem nelogické.

Dále mi vadí nemožnost odstranit, nebo alepsoň skrýt předinstalované aplikace. V iOS moc zbytečností není, ale i tak člověk jednoduše nepoužije vše a rád by se některých aplikací zbavil. Vyřešil jsem to tak, že jsem nepoužívané ikonky naházel do jedné složky.

V AppStore je dostatek aplikací a nebude Vám nic chybět. Oproti Google Play je AppStore dle mého názoru méně přehledný, ale dá se na to zvyknout. Spouštění aplikací je rychlé stejně jako na Androidu.

Fotoaparát - totální špička

Na iPhonu SE mi hodně líbí kvalita fotoaparátu. Výsledné fotografie jsou krásně ostré, perfektně barevně vyvážené a čisté. Rozlišení 12 mpix bohatě stačí na běžné focení. Pokud rádi fotíte, garantuji Vám, že s fotoaparátem budete nadmíru spokojeni. Kvalita fotek je dobrá i za zhoršených světelných podmínek. Oceňuji i HDR režim, který funguje na jedničku například při focení krajin. Přední kamerka už tak kvalitní není, ale na běžné selfie snímky bohatě postačí. Nechybí ani různé barevné filtry s živým náhledem, což u Androidu standartem rozhodně není.

Apple iPhone SE dokáže natáčet i 4K videa, osobně v nich ale zatím nevidím smysl. Velice zajímavou funkcí je zpomalený záběr. Natočené video má totiž 240 snímků za sekundu a díky tomu lze záběr až 8x zpomalit bez ztráty plynulosti. Na ukázku jsem natočil pár slow motion videí, které Vás určitě nadchnou.

Vestavěný dvoudiodový blesk odvádí perfektní práci. Jedna z diod má žlutý a druhá bílý nádech - díky tomu mají fotografie s bleskem správnou barevnou teplotu. Blesk je schopen osvítit předměty do vzdálenosti přibližně 4 metry, dále už je fotografie temnější.

Přechod z Androidu na iOS - žádný problém

Původně jsem se hodně obával přechodu z Androidu na Apple iOS. Proč? Používám hodně aplikací od Google - například Fotky, Disk, Keep, Mapy, Gmail a další. Myslel jsem si, že na iPhonu nebudou tyto aplikace fungovat tak hladce, jako na mém Nexusu 5. Po nainstalování těchto aplikací se ale nic neobvyklého nekonalo, všechno fungovalo naprosto bezproblémově. Většina aplikací, které jsem používal na Androidu, je dostupná i pro iOS.

Prostředí telefonu je intuitivní a žádný zásadní rozdíl v ovládání nepociťuji - zvykl jsem si velice rychle. Občas mi dělalo problém zvyknout si na šipečku zpět, která se obecně nachází v pravém horním rohu displeje a může být nahrazena třeba i textem "Hotovo" a podobné. Žádné vážné nedostatky jsem nespozoroval.

Čtečka otisků prstů

Velice se mi líbí nápad, kdy je čtečka otisků prstů umístěna v domovském tlačítku. Člověk není zdržován vyťukáváním hesla a jednoduše přiloží palec tam, kde ho stejně běžně má a iPhone se odemkne. Sice je v iPhonu SE použita čtečka první generace, i tak ale funguje velice spolehlivě a až na malé vyjímky jsem s ní neměl žádný problém. Otisk prstu jde skenovat v různých úhlech a skenování probíhá celkem rychle.

Výdrž baterie

Apple iPhone SE má v sobě baterii s kapacitou 1642 mAh, což není mnoho. Inženýři z Apple ale odvedli dle mého názoru špičkovou práci co se týče optimalizace spotřeby. Telefon mi bez problému vydržel 2 dny intenzivního používání - zapnutá data a wifi, občas fotka, messenger a sem tam brouzdání na webu. Denně jsem provolal přibližně 30 minut. Pokud jsem telefon nechal v klidu, nebylo problém se dostat na 4 dny - ale to jsem iPhone používal opravdu pasivně.

Klady

  • Líbivý vzhled
  • Vysoký výkon
  • Kvalita fotoaparátu
  • Výdrž na baterii
  • Čtečka otisků prstů
  • Cena

Zápory

  • Menší kapacita při 16 GB variantě
  • Horší přední kamerka
  • iTunes - nutnost pro přenos dat

Záveřem - za mne ANO

Ze začátku jsem se iPhonu SE celkem bál, ale po pár dnech jsem si zvykl na iOS a také na kompaktní rozměry, které Vám rozhodně neutrhnou kapsu. Tento telefon bez problému nahradil můj Nexus 5 s Androidem. Musím podotknout, že mi opravdu nic nechybělo a přechod na jiný operační systém je to poslední, co by Vás mohlo odradit. Ještě jednou musím vyzdvihnout kvalitu fotoaparátu, který mne uchvátil. Pokud hledáte menší mobilní telefon se špičkovou výbavou a výkonem, mohu Vám iPhone SE doporučit - a to jsem byl vždycky zatvrzelý Androiďák. Co mne osobně přesvědčilo? Dobrá cena, design, výtečný fotoaparát a hlavně zvědavost vyzkoušet něco nového. Doufám, že Vám tato recenze pomohla při rozhodování a že si iPhone SE najde místo i u Vás. Další recenzi na iPhone SE naleznete na portálu Recenzomat.cz

Souhr receneze

Adresa recenze:
Zaujal vás Apple iPhone SE? Nyní si ho můžete pořídit v jednom z 118 českých obchodů za cenu od 7 825 Kč. Zobrazit nabídky >>